Самоврядування українських лікарів. Навіщо воно спільноті

Величезна відповідальність, безліч обов’язків і мінімум прав - реальність, в якій зараз живуть тисячі українських медиків. Через недостойні умови праці та залежність від чиновників, керівників медичних закладів із застарілими, популістськими поглядами вони нерідко залишають Україну в пошуках кращої долі за кордоном.

Ні, ми не будемо обіцяти миттєвих змін. Але поділимося тим, що на нашу думку, є рухом до здоровішого середовища в українській медичній системі. Цьому повинне посприяти формування активної та самоврядної спільноти, в якій лікар може почуватися вільною людиною, що виконує вкрай важливу для суспільства місію.

Що таке лікарське самоврядування

Десятки років система охорони здоров’я України має чітку вертикаль управління на всіх рівнях. Отримавши право на медичну діяльність, лікар стає заручником керівництва закладу та системи, в якій працює. Правила гри довгий час залишалися незмінними.

Альтернативою є лікарське самоврядування. Це форма самоорганізації лікарів, яка дозволяє здійснювати колективний контроль та регулювати сферу. При цьому держава передає органу професійного самоврядування частину своїх функцій та наділяє його деякими владними повноваженнями.

До функцій лікарського самоврядування належать:

- визначення умов та критеріїв входу у професію;

- ліцензування лікарів, контроль кваліфікаційних компетенцій;

- контроль за дотриманням етичних та професійних стандартів;

- захист прав лікарів;

- вплив на формування стратегії навчання студентів;

- забезпечення якості медичних послуг тощо.

Ви запитаєте, навіщо державі віддавати частину влади? Відповідальність лікаря є надзвичайно високою, як і ціна його помилки. Контролювати та регулювати таку складну та високоспеціалізовану сферу «ззовні» дуже складно та, відверто кажучи, малоефективно.

Як ми бачимо концепцію самоврядування українських лікарів

Концепція прогресивної медичної спільноти визначає основною самоврядною структурою Лікарську асоціацію України. Її керівний орган – Лікарська рада. Його члени мають вибиратись на відкритому конкурсі, з можливістю кожного лікаря таємно віддати свій голос, підписавши його ЄЦП. 

Цей новостворений орган вестиме реєстри лікарів та стоматологів, видаватиме професійні ліцензії, відповідатиме за підвищення професійного рівня лікарів та стоматологів, притягатиме до дисциплінарної відповідальності, захищатиме професійні права та інтереси лікарів, в тому числі в органах державної влади та місцевого самоврядування, надаватиме обов’язкові для розгляду рекомендації МОЗ, а також рекомендуватиме зміни щодо протоколів лікування.

Існувати Лікарська асоціація України зможе за рахунок щорічних внесків членів (розмір не повинен перевищувати одного прожиткового мінімуму для працездатних осіб), разових внесків учасників заходів для підвищення кваліфікації, добровільних внесків фізичних та юридичних осіб, інших незаборонених законом джерел, в тому числі бюджетних коштів.

Головне, на чому акцентують члени ГО "Медичні лідери" та прогресивні професійні асоціації лікарів - це цінності, на яких базується діяльність. Прозорість, підзвітність, змінність керівництва, відсутність потенційних корупційних складових у діяльності.

Що зробить лікаря "вільним"?

Концепція прогресивної медичної спільноти містить важливі пропозиції:

 -  Дати можливість лікарям, що мають індивідуальну ліцензію, провадити практику, як представники вільної професії.

Для чого? Аби український лікар мав вибір: працевлаштовуватись в закладі або надавати медичні консультації там, де цього потребують пацієнти. В ЄС лікарі по завершенню навчання отримують свідоцтво про право на провадження медичної практики за відповідним напрямом. Вони можуть працювати самі на себе без отримання статусу фізичної особи-підприємця чи працевлаштування в закладі.

- Розбудувати та підтримувати сучасні українські проєвропейські лікарські асоціації.

Для чого? Щоб відійти від “радянської моделі” профспілок та кафедральних асоціацій, інтегруватись в лікарське світове ком’юніті. В сучасних асоціаціях керують команди,  лідери думок, є прозора структура та змінне керівництво, там гуртуються адепти доказової медицини, націлені на кращі європейські та світові практики. 

- Зменшити перелік видів медичної практики, які підлягають ліцензуванню господарської діяльності з медичної практики.

Для чого? Щоб вільні лікарі змогли легше відкрити власні медичні практики, надавати медичні послуги в рамках програми медичних гарантій та отримувати чесно зароблені кошти. 

- Отримати права на захист інтересів лікарської спільноти.

Для чого? Лікарі та лікарки за 30 років незалежності зневірились в існуванні свого впливу на прийняття рішень на всіх рівнях: від медичного закладу, до міста або регіону, національного рівня. Саме час це змінити. Лікарська Асоціація України надаватиме органам місцевої влади та МОЗ обов’язкові (!) для розгляду рекомендації.

Лікарі, які відчувають себе вільними, яких поважає та високо цінує суспільство, які гуртуються, впливають на зміни в галузі. Вони мають більше мотивації для розвитку та ефективної праці.

Що це дасть пацієнтам

Усі вище перераховані нововведення очевидно допоможуть українським лікарям почуватися більш вільними та захищеними. Проте, самоврядування дає бонуси й пацієнтам. Які саме:

– Захист при проблемах з лікарями чи медзкладами

Лікарська асоціація України зможе розглядати скарги, вирішувати, хто правий у конфлікті «лікар-пацієнт» на підставі не особистих вподобань, а стандартів надання медичної допомоги. Асоціація може виступити своєрідним арбітром, якого досі не мали українські пацієнти.

– Менші шанси стати жертвою лікарської помилки

Реальність така, що медики – живі люди, здатні втомлюватися, втрачати концентрацію через брак сну і шалений темп роботи. Тому лікарські помилки трапляються повсюдно, в тому числі в країнах з найрозвиненішою медичною системою. Але над зменшенням їхньої кількості варто працювати.

Ми мріємо, що самоврядна Лікарська асоціація України буде тим місцем, де медичні працівники зможуть відверто говорити про свої помилки, аналізувати їх разом з колегами, шукати способи уникнення у майбутньому. Лише чесне обговорення та аналіз дають можливість вплинути на фактори, що призводять до помилок.

– Можливість перевірити, чи правильно вас лікують

На сайті самоврядної лікарської організації прогресивні професійні Асоціації разом з ГО "Медичні лідери" пропонують зібрати доказові протоколи лікування, написані доступною мовою. Відтак кожен громадянин України зможе перевірити: лікують його, відповідно до міжнародних стандартів, чи керуючись лише фантазією непрофесійного лікаря та фармпредставників.

В нашій концепції прогресивної спільноти незалежні професійні асоціації будуть пропонувати протоколи лікування, а самоврядна лікарська Асоціація, яка утвориться з представників різних напрямків, за участі Міністерства охорони здоров’я погоджуватиме їх використання.

 – Можливість обрати кращого лікаря

На сайті самоврядної Асоціації ми хочемо передбачити можливість пацієнтам отримати інформацію про лікарів, які мають ліцензію, та дані про їхній професійний розвиток.

Що не так з лікарським самоврядуванням від МОЗ

Нещодавно Міністерство охорони здоров’я України представило для громадського обговорення законопроект «Про самоврядування в сфері охорони здоров’я в Україні». Здавалося б, ось рішення для "розкріпачення" лікарів!

Але ні! Фахові юристи на замовлення ГО «Медичні лідери» провели аналіз законопроекту і знайшли в ньому близько 30 потенційних корупційних ризиків. 

Найбільший - влада може передатися вже існуючій організації, яка перша зареєструється, як самоврядна. В результаті її очільники отримають від держави надширокі повноваження: надавати та забирати ліцензії на медичну практику та фармацевтичну діяльність, стягувати обов'язкові членські внески з лікарів та фармацевтів, обсяг яких не визначений.

При цьому передбачений примусовий вступ усіх лікарів до палат федерації. Також непрописані принципи обрання керівників палат, їх зміна, порядок звітування, підконтрольність дій.

Чим це загрожує

Нова корупційна структура зможе контролювати та карати «незручних» лікарів, вводити ліцензійні екзамени та вимагати хабарі для отримання доступу до професії, формувати протоколи лікування, спираючись на запити від фармацевтичного бізнесу.

Забагато влади в одних руках та незмінне керівництво такої організації не наближають нас до самоврядування, а навпаки - ще більше віддаляють від концепції вільного лікаря.

Ми ж переконані, що делеговані повноваження повинні бути контрольовані. Самоврядування - не дорівнює саморегулювання. 

На відміну від запропонованого законопроєкту, концепція прогресивної спільноти - це взаємодія держави та професійної лікарської асоціації під контролем громадськості. Лише так можна домогтися прозорої та підзвітної співпраці, що відстоюватиме інтереси і лікарів, і пацієнтів.

Ми, ГО «Медичні лідери», наполягаємо, що лікарське самоврядування повинне реалізуватися через прозорі та зрозумілі механізми. Віддавати повноваження потрібно не окремим федераціям, а новоствореному органу професійного самоврядування, куди на демократичних виборних засадах зможуть увійти представники різних професійних лікарських асоціацій. 

Лікарське самоврядування – це не панацея, а можливість, якою треба правильно скористатися. Із чіткими, прозорими та зрозумілими правилами вона може піти на користь усім сторонам: державі (вона делегує повноваження, що вкрай складно виконувати), лікарям (отримають більше прав та можливостей) та пацієнтам (отримають захист своїх інтересів).